Geológia
Prevažne horninové zloženie, ťažené alebo vzácne minerály
Geologické zloženie hornín v chotári obce je rôznorodé. Prevládajú vápence, dolomity, silikátové horniny a miestami bridlica. Učenec Matej Bel v „Notíciách“ zv. II., Zvolenskej stolice písal o pozemných chodbách v Jasení a v Medzibrode.
„Notície“ pri údajoch o mineralógii, ktoré poberajú z banského archívu uisťujú, že zlatý piesok sa ryžoval aj z rieky Hron. Na úpätí pohoria Prašivá, v doline, Borovô, dali banskobistrický urbári pod vedením Antona Juliana Hiraja otvoriť štôlňu. V nej ťažili rudu bohatú na antimón a verili, že nájdu zlato.
Tretia ťažba antimónovej rudy v Borovom a na Rovni bola v rokoch 1936-46. Ťažná šachta siahala do hĺbky vyše 50 m. Štôlne boli v troch horizontoch v rôznych smeroch. Vyťažená ruda sa spracovávala vo flotácii. Koncentrát obsahujúci 35% antimónu sa ďalej spracovával v hutách vo Vajskovej.
Okrem antimónu bolo z koncetrátu vyzískané i zlato a striebro. Bane v Máčkovej a Húšťave boli bohaté na dolomitický a vápencový piesok. Využívali ho občania na stavbu domov a organizácie pri úprave ciest a priestranstiev.