Obec Medzibrod
Medzibrod

História obce

Isté je, že Hron na brehu, ktorého obec leží, tiekol voľakedy v úplne inom oveľa širšom koryte. Cez toto široké koryto, pomaly pretekajúcim Hronom, sa dalo prebrodiť.

historia

Keďže obec ležala na mieste medzi brodmi, mohla odtiaľto dostať svoje meno. Poloha obce a etymologický rozbor jej názvu potvrdzuje pôvod názvu obce Medzibrod za dostatočne zdôvodnený.

Ako každé mesto a dedina bola i obec Medzibrod nútená pod tlakom maďarizácie vzdať sa svojho starodávneho slovenského mena. Dostala pomenovanie Mezőkőz. Po oslobodení Slovenska z maďarského panstva, vrátil sa obci pôvodný názov Medzibrodie nad Hronom.

historiahistoria

Dňa 15.4.1923 úradné noviny Župy č. 8 uviedli, že názov Medzibrodie sa mení na Medzibrod. V 18. storočí patrila obec k svätoondrejskému notariátu v breznianskom okrese, v župe Zvolenskej.

Dátum a čas

Dnes je piatok, 3.2.2023, 5:50:17