Menu
Obec Medzibrod
Obec
Medzibrod

Premiéra hry Podulného dividla J+T

Premiéra hry Podulného dividla J+T

Potulné dividlo J+T odpremiérovalo 26.6.2023 svoju novú inscenáciu s názvom (Temer)kompletná slovenská divadelná klasika za 60 minút.
Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Prinášame vám fotky z premiéry.

Pár slov o ich novej inscenácii:

My, Slováci, sme boli vždy skromní, ale tomu je koniec. Keď uvidíte toto dielo, už nič viac nebudete potrebovať vidieť. Všetko, čo musíte vedieť je v tomto diele, a čo v ňom nie je, to nezaslúži si, aby s tým vaše oči zabíjali čas. Po zjavení sa tohto diela, všetky divadlá na celom svete môžu byť zavreté. Potulné dividlo J+T vo svojej novej autorskej inscenácií prináša kompletnú slovenskú divadelnú klasiku. O podobné dielo sa už pokúsili naši anglický kolegovia. Tí však boli schopní podať iba tvorbu Wiliama Shakespeara a trvalo im to nekonečných 120 minút.

Čo tam po Shakespearovi? Dodnes sa nevie, či vôbec existoval.  My vám za dvojtretinový čas a tretinové vstupné prinesieme mnohonásobne viac autorov. To sú tisícky a tísícky strán, ktoré nemusíte čítať, navyše, zadarmo. Tie hodiny, ktoré by ste museli zbytočne stráviť v divadle na predstaveniach ani nebudeme počítať.

Ján Chalupka, Jozef Hollý, Ján Palárik, Jonáš Záborský, František Urbánek, Jozef Gregor Tajovský. Nič horšie sa nemôže stať spisovateľovi ako to, že sa z neho stane klasik. To ho natrepú do učebníc a tam je zavretý, nikto ho nečíta, väčšina študentov vlastne aj nenávidí. Vlastne je ešte niečo horšie, čo sa môže autorovi stať a to, že sa z neho stane slovenský klasik. Lebo u nás sa učebnice nielenže nečítajú, ale ani netlačia.

V roku 1830 inscenoval Gašpar Fejérpataky-Belopotocký po prvýkrát na slovenských doskách Kocúrkovo. Ubehlo odvtedy už bez mála 200 rokov a divadlo stále žije. A to nám dáva nádej, že ešte nie sme stratení. Dokonca máme národné divadlo, to znamená, že sme národ. A to vôbec nie je také samozrejmé, ako si mnohí z nás predstavujú...

Scenár, hudba a texty piesní: Tomáš Pohorelec

(okrem skladby Kubo - hudba Hasiaci prístroj)

Spolupráca na scenári a dialógoch: Juraj Haviar

Dramaturgická spolupráca: Peter Kováč

Kostýmy: Marianna Ďuranová

Výroba scény a bábok: Katarína Mažáryová a Jaroslav Frič

Réžia: Potulné dividlo J+T

fond

Dátum vloženia: 29. 6. 2023 12:05
Dátum poslednej aktualizácie: 22. 9. 2023 13:16
Autor: Správca Webu

Dátum a čas

Dnes je pondelok, 15.4.2024, 5:02:18

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 15. 4. 2024
mierny dážď 20 °C 11 °C
utorok 16. 4. mierny dážď 11/5 °C
streda 17. 4. slabý dážď 10/4 °C
štvrtok 18. 4. slabý dážď 9/1 °C